شرکت کنار گذر شرق سپاهان از شرکت های تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا در تاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۲۰ و در راستای توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و آبادانی روز افزون این مرز و بوم تاسیس گردید و در این خصوص برگزاری جلسات متعدد و دریافت توافقات کلیدی و تفاهم نامه بین این مجموعه و وزارت راه و شهرسازی و نهادهای مربوطه صورت پذیرفته است.

هدف اولیه شرکت تکمیل پروژه آزاد راه کنارگذرشرقی اصفهان می باشد که این آزادراه بعنوان بخش مهمی از شبکه شریانی کریدور شمال- جنوب کشور در کاهش بار ترافیک و آلودگی هوای شهر اصفهان و انتقال سریعتر کالا و مسافر و صرفه جویی در مصرف سوخت نقش بسزایی را ایفا خواهد نمود. آزادراه شرق سپاهان از آزادراه اصفهان – کاشان به فاصله ۳۸ کیلومتری شهر مورچه خورت منشعب می شود و با طول ۶۳ کیلومتر به جاده اصفهان-نایین ختم می گردد . این آزادراه از نظر اجرایی به ۲ قطعه مجزا تفکیک می گردد.

مزایایی احداث این پروژه  به شرح زیر می­باشد:       

*          کاهش  مسیر ترانزیت شمال- جنوب کشور

*          صرفه جویی در مصرف سوخت

*          کاهش بار ترافیک شهری اصفهان

*          کاهش آمار تصادفات در جاده های اطراف شهر اصفهان

*          برقراری ارتباط شهرهای مختلف استان اصفهان

 

الف ) قطعه اول : این قطعه که از آزادراه اصفهان-کاشان شروع شده و به طول ۳/۲۹ کیلومتر می باشد و به جاده اصفهان – اردستان منتهی می شود. در این قطعه که از منظر اجرایی از سایر قطعات دارای پیشرفت بالاتری می­باشد ، خاکریزی تقریباًٌ تکمیل شده است ( به جزء در تقاطع جاده روستای دنبی در طول حدود ۵۰ متر ) و ابنیه فنی نیز به طور کامل اجرا شده است و تنها روسازی آن کامل اجرا نشده است. از لایه های روسازی نیز، زیر اساس ۲۷/۵ کیلومتر اساس ۱۴/۵ کیلومتر ، بیندر لایه اول ۹/۵ کیلومتر و بیندر لایه دوم ۳/۷ کیلومتر اجرا گردیده است. براساس مناقصه برگزار شده، شرکت اسکان ده به عنوان پیمانکار این قطعه انتخاب شده و عملیات تجهیز کارگاه را آغاز نموده است.

 موارد باقیمانده این قطعه مربوط است به تکمیل ترانشه های قطعه ، عملیات تکمیلی ابنیه فنی قطعه ، تکمیل واریانت روستای دنبی و خاکریزی و تکمیل مسیر قدیم جاده ، پرداخت حقوق دولتی باقیمانده دراراضی منابع طبیعی ، اجرای واریانت تیرهای برق در محدوده جاده اصفهان – اردستان و تهیه قیر و اتمام روسازی باقیمانده در این قطعه .

ب ) قطعه دوم : این قطعه که از تقاطع جاده اصفهان – اردستان ( کیلومتر ۲۹ ) آغاز می شود و تا اتوبان اصفهان- نایین ( کیلومتر ۶۳ ) ادامه دارد به طول تقریبی ۳۴ کیلومتر می باشد .این قطعه از نظر اجرایی خود به دوبخش تقسیم می شود :

قطعه ۲-۱ حد فاصل تقاطع اردستان (کیلومتر ۲۹) تا تقاطع فرودگاه ( کیلومتر ۵۵ ) و قطعه  ۲ – ۲ حد فاصل تقاطع فرودگاه تا تقاطع نایین (کیلومتر ۶۳).

در قطعه ۲ – ۱ عملیات خاکریزی و ابنیه فنی در طول حدود ۱۲ کیلومتر  ابتدای قطعه تکمیل شده و لایه سابگرید آماده اجرای روسازی می باشد . در این قطعه هیچگونه عملیات مربوط به روسازی اجرا نشده است. از تقاطع جاده ورتون تا کانال فاضلاب ( کیلومتر۴۷ ) خاکریزی در حد ۲ تا ۳ لایه انجام شده است و ابنیه فنی  ۲ متری نیز اجرا شده است ولی ابنیه فنی بزرگتر از۲ متر باقی مانده است و روسازی نیز انجام نشده است. ضمنا بعداز تقاطع کانال فاضلاب (۴۷) تا تقاطع فرودگاه (۵۵) هیچگونه عملیاتی انجام نگرفته است . آسفالت لایه اول بیندر اجرا شده است. دراین محدوده (قطعه ۳ – ۱ ) به غیر از پل تقاطع جاده قهجاورستان (کیلومتر ۵۶ ) و پل کانال پره فابریک (کیلومتر ۶۲ ) ما بقی ابنیه فنی اجرا شده است و تنها عملیات تکمیلی آنها باقی مانده است و همچنین تکمیل لایه های روسازی در ۵/۷ کیلومتر و تکمیل خاکریزی و روسازی در مابقی مقاطع و اتمام عملیات پل های بزرگ تقاطع نائین و فرودگاه باقی مانده است.

براساس مناقصه برگزار شده، شرکت تیراژ به عنوان پیمانکار این قطعه انتخاب شده و عملیات تجهیز کارگاه و اجرایی پروژه را  آغاز نموده است.

ج) پلهای بزرگ: در بخش دیگری از پروژه اجرای بلهای بزرگ تقاطعها در قالب مناقصه دیگری تعریف گردید.ابنیه فنی بزرگ این قطعه شامل پل تقاطع اردستان ( مرز مشترک قطعه اول و دوم ) پل تقاطع حبیب آباد – ورتون( کیلومتر ۴۲ ) و پل های بزرگ تقاطع فرودگاه و نایین می باشد. پیمانکار برنده این پروژه شرکت هنزا می باشد که در حال طی مراحل تجهیز کارگاه می باشد.

سایر اقدامات:

نظارت و نظارت عالیه بر پروژه بر عهده مهندسین مشاور قبلی پروژه که شرکت مهندسین مشاور رهاب بوده قرار داده شده است و مراحل انتخاب پیمانکار تجهیزات ایمنی راه و انتخاب آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک پروژه نیز در حال انجام می باشد. مزایای روسازی بتنی

با توجه به حجم تولید سیمان در کشور و کمبود قیر و همچنین قیمتهای سیمان و قیر استفاده از جاده های بتنی نسبت به جاده های آسفالتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. یکی از ویژگی های مهم جاده سازی بتنی میزان مقاومت برشی و خمشی آن ها می باشد.

به دلیـل مقـاومت بالای بتن غلتکی بسیاری از خرابی های معمول در روسازی های آسفالتی کاهش یافته و یا حتی حذف میشوند که یکی از این خرابی ها وقوع تغییر شکل ماندگار یا شیارشدگی در لایه های آسفالتی روسازی میباشد که برای شرایط آب و هوایی گرم به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابند. به همین دلیل استفاده از بتن غلتکی به عنوان لایه رویه روسازی برای مسیرهای با ترافیک سنگین و شرایط آب و هوایی گرم مناسب ارزیابی شده است. همچنین ملاحظه شده است که روسازی های بتن غلتکی در مقایسه با روسازی های انعطاف پذیر ضخامت کمتری نیاز دارند.